Завершення одного етапу в житті людини неодмінно знаменує собою початок іншого, нового, незвіданого. Так, немовля, навчившись ходити, перестає бути пасивним спостерігачем і починає активно пізнавати навколишній світ; дошкільнята, завершуючи навчання в дитячому садку, ідуть до школи; молодші школярі, провчившись чотири класи, переходять у середню школу і т.д. Кожен з таких переходів характеризується численними змінами, що відбуваються у світі навколо, але всі вони стаються внаслідок природних особливостей, волі батьків чи традицій. У жодному із зазначених випадків думки дитини ніхто не питав, усе відбувалося згідно із заздалегідь складеним планом, усе - як має бути.
Вступ до вищого навчального закладу – це той крок у житті кожної людини, який суттєво вплине на все її подальше життя. Але й тут батьки часто самостійно вирішують головне – куди вступати. Якщо ти, шановний читачу, не належиш до цієї категорії і в тебе є шанс прийняти перше важливе самостійне рішення, тоді – пішли далі.
Перед тобою розмаїття варіантів: престижні і дорогі столичні вузи, далекі і невідомі харківські вищі навчальні заклади, близькі і доступні, але не такі престижні периферійні вузи. Що обрати? На жаль, тут не все залежить лише від тебе. Зрозуміло, якщо твої батьки – мільйонери, тоді, напевне, столиця. Престижно, цікаво, але дорого. Хочеш втекти подалі – Харків. Трохи менш престижно і цікаво, але далеко, і не набагато дешевше. І третій варіант – периферія. Не поспішай відмовитись від цієї ідеї, давай глянемо трохи ближче. Наприклад, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя (він уже давно класичний, а НЕ педагогічний). Один із найстаріших навчальних закладів не лише України, йому вже більше 200 років! Велике студентське містечко з п’яти корпусів та гуртожитків, Графського парку та прилеглих територій. Сім факультетів, високопрофесійні викладачі, доступні ціни на навчання, змістовне і цікаве студентське життя – усе це Ніжинський університет.
Ким тут можна стати? Археологом, журналістом, перекладачем, програмістом, психологом, соціальним педагогом, вихователем у дитячому садочку тощо. Як? Розглянемо на прикладі Факультету психології та соціальної роботи.
Факультет психології та соціальної роботи – наймолодший у Ніжинському вузі. Його було створено лише у 2002 році. Проте вже сьогодні він є одним з провідних як за якістю підготовки фахівців, так і за кількістю студентів, що тут навчаються. Бакалавра і магістра на денному та заочному відділеннях здобувають близько 900 студентів!
На факультеті здійснюється підготовка за такими напрямами підготовки: «Соціальна робота і практична психологія»; «Соціальна робота зі спеціалізаціями (за вибором)»; «Психологія зі спеціалізаціями»; «Дошкільна освіта і практична психологія»; «Дошкільна освіта та іноземна мова (англійська)»; «Початкова освіта та іноземна мова (англійська)».
Наприклад, обравши перший – «соціальна педагогіка і практична психологія», – отримуєш одразу дві професії: соціальний педагог та практичний психолог. Навчання на спеціальності «Психологія» зробить із тебе психолога, а на спеціальності «Дошкільне виховання; практична психологія» – вихователя дітей дошкільного віку.
Де працюють такі спеціалісти? Соціальні служби, благодійні фонди, школи, дошкільні навчальні заклади, медичні установи, відділи кадрів, реабілітаційні центри, інтернатні заклади, психологічні центри, приватні контори по психологічному консультуванню, сфера реклами тощо.
З професіями та майбутнім працевлаштуванням розібрались. Залишилось ще одне питання – питання студентського життя. Не так визначально, але провести чотири-шість років навчання у вузі лише за читанням книжок – це трохи не те, чого очікуєш від студентських років. Так? З цим на Факультеті психології та соціальної роботи проблем не виникає. Традиційні свята, концерти, конференції, гуртки, газети, екскурсії, тренінги, навіть власний Web-сайт (www.nafakultete.at.ua) існує! І, що найголовніше, будь-де можна взяти участь. Умієш співати, танцювати, декламувати вірші, або ж непоганий актор – «Посвята першокурсників у студенти», конкурс «Нумо, першокурснику!», традиційна благодійна імпреза, щорічна концертна програма «Актриса-весна», останній дзвоник тощо.Відчуваєш в собі талант журналіста – газета «Синій птах», мегабайти електронного простору студентського сайту факультету. Прагнеш до особистісного зростання – тренінги, які проводять провідні фахівці кафедри загальної та практичної психології. Бажаєш допомагати іншим, бути волонтером? Тоді численні благодійні акції – це саме те, що тобі потрібно. Багато знаєш, ерудована людина – традиційні змагання з інтелектуальних видів спорту «Що? Де? Коли?».
Можливо, ми вже сказали про все, що тебе цікавить. Але, насамкінець, не можемо не згадати про людей, без яких не було б факультету. Це – викладачі. Очолює Факультет психології та соціальної роботи декан – Олексій Анатолійович Тимошенко, кандидат психологічних наук, доцент. Організовувати та здійснювати роботу на факультеті йому допомагають викладачі п’яти кафедр, а саме: соціальної педагогіки і соціальної роботи, загальної та практичної психології, дошкільної освіти, психології, педагогіки. Зі студентами працюють досвідчені викладачі (професори, доценти, кандидати наук) Є.І.Коваленко, М.В.Папуча, Н.П.Пихтіна, О.П.Щотка, А.І.Конончук, М.Д.Бойправ, С.О.Борисюк, Н.Ф.Литовченко, Ж.М.Володченко, О.П.Никоненко, О.В.Лісовець, С.Р.Хлєбік та ін.
І насамкінець хотілося б сказати, що Факультет психології та соціальної роботи чекає на тебе. Проте прийти вчитися саме сюди – має бути твоїм свідомим вибором. А ми, зі свого боку, зробимо все, щоб ти ніколи не сумнівався у його правильності!